Cari Blog Ini

Telos Sto Oneiro Tis Ellada Gia Diakrisi Sto Eurobasket 2022

Γερμανία - Ελλάδα 107-96: Η Ελλάδα αποκλείστηκε από το Eurobasket 2022

Τέλος στο όνειρο της Ελλάδα για διάκριση στο Eurobasket 2022

Η Ελλάδα ηττήθηκε από τη Γερμανία με 107-96 και αποκλείστηκε από το Eurobasket 2022, μένοντας εκτός τετράδας για πρώτη φορά μετά το 2005.

Παρά την καλή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, η Ελλάδα δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό της Γερμανίας στο δεύτερο μέρος και τελικά ηττήθηκε με διαφορά 11 πόντων.

Κορυφαίος για την Ελλάδα ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 31 πόντους, 11 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ για τη Γερμανία ξεχώρισε ο Ντένις Σρέντερ με 26 πόντους και 8 ασίστ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Ελλάδα ξεκίνησε καλά τον αγώνα και προηγήθηκε με 10 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (29-19). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Γερμανία μείωσε τη διαφορά στους 5 πόντους (48-43), αλλά η Ελλάδα κατάφερε να διατηρήσει ένα μικρό προβάδισμα στο ημίχρονο (53-48).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Γερμανία ανέβασε την απόδοσή της και προηγήθηκε με 10 πόντους (71-61). Η Ελλάδα προσπάθησε να επιστρέψει, αλλά δεν τα κατάφερε και η Γερμανία προηγήθηκε με 80-70 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Γερμανία συνέχισε να πιέζει και τελικά νίκησε με 107-96.

Συμπέρασμα

Η ήττα από τη Γερμανία αποτελεί μεγάλη απογοήτευση για την Ελλάδα, η οποία είχε ως στόχο να φτάσει στην τελική τετράδα του Eurobasket 2022. Παρά την καλή προσπάθεια, η Ελλάδα δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό της Γερμανίας στο δεύτερο μέρος και τελικά αποκλείστηκε από τη διοργάνωση.